02. Cycling - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Науката вели возењето велосипед Ве прави посреќни


Секојдневното возење велосипед ја подобрува не само физичката кондиција - исто така помага и на менталното здравје!
Доброто расположение на вашето работно место понеделнички, додека сите други се чувствуваат мрзоволно,  според најновите истражувања би можело да е поврзано со возењето велосипед до работа.
 
Истражувачите од Државниот универзитет во Пенсилванија во студијата утврдиле дека физички активните луѓе се чувствуваат оптимистички и ентузијастички, во споредба со помалку физички активните луѓе.

Велосипедизмот комбинира физички вежби на отворено и истражува нови ставови и погледи. Можете да се провозите сами - да си дадете време за анализа на проблемите, или можете да бидете со група која го проширува вашиот социјален круг.
Има толку многу начини на кои возењето велосипед може да го подигне расположенито: со ослободување на адреналин и ендорфин, до зголемена самодоверба што произлегува од постигнување на нови цели (како што е завршување на спортски или приближување кон таа цел).
 
Интересно, студија објавена во весник за бизнис и психологија на Спрингер, покажува дека шефовите кои немаат време за вежбање се понервозни кон нивните вработени, во споредба со шефовите кои имаат време за физичка активност. 
 
Причините зошто вежбањето нѐ прави да се чувствуваме среќно сеуште се нејасни, но јасно е дека секојдневните вежби можат да го подобрат нашето расположение, и нашето физичко здравје.

Без разлика дали сакате да бидете во форма, па дури и од социјални причини, возењето велосипед е одличен начин да го задржите умот и телото среќни. Велосипедизмот е одличен спорт поради многу причини. Имајќи на ум дека дополнително зголемување на позитивноста е важно за вашата севкупна среќа. Психолошките и менталните придобивки од редовно возење велосипед, се нешто што навистина помага да се одржи добро расположение во нашиот секојдневен живот.
 
Медот исто како и комерцијалните енергетски пијалаци и гелови нуди многу слични количини на јаглени хидрати. Но за разлика од него, енергетските пијалоци и гелови  можат да содржат вештачки конзерванси, бои и засладувачи, и не ги содржат витамините и минералите кои се во медот.
 
За брзо надополнување на енергијата понесете со Вас енергетски напиток од мед
Потребни состојки:
• 0.3 dl свежо исцеден сок од лимун
• ¼ лажичка сол
• 9 dl вода
 
Подготовка
Измешајте го медот и лимунот, а потоа додадете ја водата и солта.
 
Хранлива вредност / 1 dl:
енергија 23 kcal; јаглехидрати 6,5 g; натриум 27 mg; калиум 32 mgТренинг план за планинска велосипедска тура

Mountain bike training plan

Published by in 02. Cycling · 12/3/2018 09:16:00
Tags: mountainbike;training;endurance;tips;nature;cycling

3 едноставни начини за совршен велосипед

Се одлучивте да купите велосипед, и сега се обидувате да го пронајдете идеалниот велосипед за вашето тело. Користењето на водич за големината на велосипедската рамка е важно, бидејќи тоа ќе ви помогне да изберете велосипед кој совршено ќе одговара на вашето тело и стил на возење. При погрешен избор, возење ќе биде потешко, понапорно и може да резултира со некој вид на повреда.

3 Simple Ways To Choose Your Ideal Bicycle Size

Published by in 02. Cycling · 18/9/2017 13:57:00
Tags: cyclingbikeframesizeadviceperformancesportgelhoney

The 200 Years History of Bikes

Published by in 02. Cycling · 6/12/2016 10:22:00
Tags: history;bike;cycling;education;fact;точак;историја;факт;знаење
2017 - the 200 year anniversary of the first bicycle

Why You Should Use Your Bicycle in Winter?

Published by in 02. Cycling · 1/12/2016 10:42:00
Tags: cyclingoutdoorswinteradventureadvantages

Зошто да возите велосипед и во зима?

7 Easy DIY Tricks for Mountain Biking in the Rain

Published by in 02. Cycling · 6/9/2016 11:13:00
Tags: cyclingmountainbikerainhackseasymudhelmet

7 лесни трикови за планински велосипедизам на дожд

The Ultimate Bicycle Maintenance Guide

Published by in 02. Cycling · 18/5/2016 12:13:00
Tags: infographicsmountainbiketips

5 Tips to Improve your bike Performance

Published by in 02. Cycling · 11/5/2016 12:54:00
Tags: honeycyclingbikeperformancespeedenergy
Older posts
Back to content | Back to main menu