06. Cooking Ideas - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Кео Mè xửng Виетнамски енергетски десерт со мед

Овој десерт Виетнамците го конзумираат со чај. 
Кикириките се извор на протеини и влакна. Сусамот е извор на здрави масти, протеини, витамин Б, минерали, влакна и антиоксиданти. Овој високо енергетски десерт ќе ви даде екстра енергија потребна за Вашите дневни активности.

Рецепт:
  • Сусам 200 гр
  • 1 лимон
  • 2 лажици скроб
  • Кикирики 500 гр
  • 5 Honeysticks
  • Шеќер 400 гр
  • 1 чаша вода

Подготовка
Сусамот испечете го на сува тава со постојано мешање. Кикириките може да ги испечете во истата тава. Најдобро е да користите кикирики без  лушпа. 
Вo друг сад ставете ги на оган шеќерот и водата, и нека се соединат убаво. Додадете го лимонот, а потоа и кикириките. Скробот измешајте го со 4-5 лажици вода и додадете го во смесата. Нека се вари 8-10 мин. На крај додадете го медот и почекајте 10 мин да се олади смесата.

Премачкајте една правоаголна тепсија со малку масло и покријте го дното со половина од сусамот. Истурете ја смесата со кикирики подеднакво по цела површина на тепсијата. Оставете да се олади 15 мин. И потоа додадете го останатиот дел од сусамот. Кога ќе се олади смесата може да ја исечете на ленти, кои ги замотувате во проѕирна фолија и ги ставате во фрижидер.

Вака оладен, овој десерт може да се чува на собна температура до 2 недели.
 
Повеќе инфо за овој рецепт може да најдете овде

Варено вино со мед

Published by in 06. Cooking Ideas · 28/12/2018 09:25:00
Tags: мед;прослава;вареновино;цимет
Медот на вареното вино му дава дополнителна арома.

Медени колачиња за Дедо Мраз

Published by in 06. Cooking Ideas · 26/12/2018 11:09:00
Tags: мед;НоваГодина;празници;колачи
Овие медени колачи може да ги правите заедно со Вашите најмили.

Медена баклава

Published by in 06. Cooking Ideas · 24/12/2018 12:30:00
Tags: медбаклаваоревилешницирецептшербет
Се смета дека сегашната форма на баклава низ светот била усовршена во кујните на Топкапи палатата во денешен ден Истанбул (тогаш Константинопол) околу XV век

Bak Kwa a must have snack for Chinese New Year

Published by in 06. Cooking Ideas · 15/2/2018 10:33:00
Tags: chinesenewyear;bakkwa;honey;festive;chinese;recipe;snack;肉干
Bak Kwa is the word for dried meat. Not only it’s soft and juicy, it has this sweet and savory flavor. Also the homemade Bak Kwa is a lot healthier than the commercial version because there is no preservatives and less sodium is used.

Honey Sesame Shrimp

Published by in 06. Cooking Ideas · 30/9/2016 11:52:00
Tags: Singapore;tasty;shrimp;honey;sesame;easy;broccoli
A Delicious 15-min Singaporean Dish

Ракчиња во мед и сусам

Вкусно 15 мин јадење од Сингапур

Australian Honey Joys

Published by in 06. Cooking Ideas · 25/7/2016 13:26:00
Tags: honeychildrenpartyeasycornflakespopular

Австралиски Honey Joys

Published by in 06. Cooking Ideas · 25/7/2016 13:19:00
Tags: житаркиздравовкуснодецазабавамед

Едноставна летна салата од диња, мед и ф'стаци

Оваа сезонска салата е супер-лесна и брзо се подготвува.

Easy “double” honey salad

Published by in 06. Cooking Ideas · 30/6/2016 11:38:00
Tags: melon;salad;tasty;summer;easy;honey;lime;dressing;recipe;pistachios;superfood;
This is an easy to prepare honeydew salad with honey dressing

Walnut and apple-raisin honey cookies

Published by in 06. Cooking Ideas · 14/6/2016 11:16:00
Tags: raisinshoneyoatwalnutcookiesappletastyeasy
Older posts
Back to content | Back to main menu