мед; - Blog - Macedonian Honey

Go to content

Main menu:

Овошен коктел за најмалите


Идеален е за прослави, со овој коктел децата можат да уживаат како и возрасните.
При подготовката на овој коктел може да Ви помогнат најмалите. Освежителен и без шеќер, ќе ја врати потполно енергијата и ќе ја засити жедта.

За овој овошен ладен пунч потребен е длабок овален сад, од кој децата ќе можат сами да се послужуваат.

За 8 чаши потребно е
  • 500 мл сок од портокал
  • 500 мл сок од јаболко
  • 4 кесички овошен чај
  • Цимет стапче
  • Малку каранфилче
  • 1 портокал
  • 1 јаболко
  • 1 лимон
  • Honeysticks
  • лед
 
Подготовка
Во тенџере ставаме 1  литар вода, ги додаваме циметот и  каранфилчето. Пред да зоврие водата ги додаваме  и кесичките чај. Oставаме 10 мин. да одстои. 
За тоа време ги лупиме јаболкото и портокалот и ги сечеме на коцки. Ги ставаме во големиот овален сад и ги преливаме со сок од лимон. 
Во тенџерето ги додаваме сокот од портокал, сокот од јаболко и  медот. Се убаво треба да се измеша. Вака подгтвениот пунч го претураме во овалниот сад. Додаваме  коцки лед по желба.
Десерт со рабарбара и јагоди

Published by in 06. Cooking Ideas · 21/5/2019 10:17:00
Tags: рабарбара;десерт;јагоди;мед;рецепт

Мафини со мед и банана

Published by in 06. Cooking Ideas · 15/5/2019 08:52:00
Tags: мафини;банана;рецепт;мед;ужина

5 Чаеви кои ќе ви помогнат по празниците

Медот е добар за состојби како надуеност и проблеми со варење.

Варено вино со мед

Published by in 06. Cooking Ideas · 28/12/2018 09:25:00
Tags: мед;прослава;вареновино;цимет
Медот на вареното вино му дава дополнителна арома.

Медени колачиња за Дедо Мраз

Published by in 06. Cooking Ideas · 26/12/2018 11:09:00
Tags: мед;НоваГодина;празници;колачи
Овие медени колачи може да ги правите заедно со Вашите најмили.

Honey hunting

Published by in 11. Environment · 12/12/2018 14:12:00
Tags: Хималаи;опоенмед;ApisDorsataLaboriosa
Во лов на мед

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 26/10/2018 09:15:00
Tags: несоница;мед;инсулин;триптофан;среќа
Мед за добар сон

Што може секојдневното јадење мед да направи за Вашето тело?

Published by in 01. Health · 25/10/2018 10:23:00
Tags: гастритис;чир;калиум;мед;етанол
Мед за гастроинтестинални проблеми

Науката вели возењето велосипед Ве прави посреќни

Доброто расположение на вашето работно место понеделнички, додека сите други се чувствуваат мрзоволно, според најновите истражувања би можело да е поврзано со возењето велосипед до работа.

Да се биде во близина на вода е добро за вашиот мозок

Медот ќе го направи секого среќен. Кемпферол и кверцетин се присутни во медот, го подобруваат здравјето на мозокот, и влијааат на намалување на воспалението во мозокот.

Три причини да подарите мед

Older posts
Back to content | Back to main menu